Seboreik Dermatit

Seboreik Dermatit

Yağ bezi etkinliğinin fazla olduğu saçlı deride, alın, kaş üstü, burun kenarı, kulak içi, kulak arkası, bıyık ve sakal bölgesi,  göğüs V ‘si, kürek kemiği  bölgelerinde yamalı görünümde ve sınırları keskin olmayan kızarıklık ve kepeklenme şeklinde görülür.

Kroniktir ama aralıklı seyreder. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte stres, androjenler, depresyon, yorgunluk, atmosfer ve basıç değişiklikleri, mevsimler, giyim, beslenme biçimi, yiyecek alerjileri, otoimmunite, Malassezia furfur, ilaçlar, biyotin eksikliği gibi birçok faktör bulunmaktadır.

Saçlı deride ara sıra görülen kepekler normaldir ve tedavi başlamayı gerektirmez

Aşırı pullanma, kaşıntı ve hafif inflamasyona bağlı kızarıklık görülür

Açık tenlilerde daha sık ve şiddetlidir.

Annenin hormonlarına bağlı olarak bebeklerde ilk 3-4 ay boyunca ortaya çıkabilir. Daha sonrası ‘beşik takkesi’ şeklinde boyun, koltuk altı, kasık gibi kıvrım alanlarında  kırmızı, pullanmış kızarık alanlar olarak belirir.

Hastalığın şiddetine, tutulum yerine, önceki tedavilere verilen yanıta göre seçilen tedavi daha çok alevlenmeleri önlemeye yöneliktir.  Tedavide selenyum sülfid, kükürt, salisilik asit, katran, çinko  piritiyon, ketokanazol içeren şampuanlar verilir. Maksimum fayda sağlamak için haftada 2-3 kez ve 6 hafta kadar kullanmak gerekebilir. Daha sonra günlük şampuan olarak çeşitli şampuanlardan örnek verilerek hasta kendisine uygun olanı deneyerek seçer.

Şampuanların tedavide başarısızlık nedenleri:

*Seyrek kullanım (önerilen haftada 2-3 kez)

*Uygulama süresinin yetersiz olması (etki göstermesi 1 ile 6 hafta arasında değişebilir)

*Saçlı deri ile temasın yetersiz olması (3-5 dk bekletilmeli)

*Hastalık seyrindeki doğal dalgalanmalar

Tedavide şampuanlar başarılı olmazsa köpürtme sonrası saç duş bonesi ile örtülüp 30 dakika boyunca şampuanlı bırakılabilir. Bu uygulama inatçı kepeği giderir ancak tahrişe yol açabilir.

Kepek şampuanı saçta kuruma ve donuklaşmaya neden olursa sonrasında saç kremi kullanabilir.

Kortizonlu losyonlar:

Hastalığın şampuanların yeterli olmadığı zamanlarda inflamasyonu baskılamak için verilir.

Losyon formu saçta kalan artığın en aza indirgenmesi ve uygulama kolaylığı açısından tercih edilir. Saçlar ayrılarak ve birkaç santimetre aralıklı olarak uygulama ile birkaç günde yanıt alınır.

Kepek giderici preparatlar:

İçine salisik asit eklenmiş çay ağacı yağı, aloe vera ekstresi, bebe yağı, zeytinyağı ve diğer yağlar kepeği uzaklaştırır

Bu ürünler saçlı deriye sürüldükten sonra duş bonesi giyilip birkaç saat bekletilerek uygulanır. Daha sonra saç yıkanır.