Akne Skarlarının Tedavisi

  İzmir Akne Skarı Tedavisi

  Akne skarları; sivilce ve aknelerin iyileşme döneminde ciltte bıraktığı hasarlardır. Hormonal değişmeler, mevsim geçişleri ya da bozuk beslenme düzeniyle ciltte oluşan minik sivilceler genelde iz bırakmadan kaybolurlar. Fakat derin akneler, kendiliğinden kaybolsa bile ciltte hasar bırakır. Ortaya çıkan çukur ve leke görünümü cildin pürüzsüz yapısını bozarak, kişiyi görsel açıdan rahatsız edebilir. Akne skarları, cildin alt katmanlarına kadar işlediği için genelde kendiliğinden ortadan kaybolmaz ya da harici tedavilerden fazla etkilenmez. Fraksiyonel lazer, PRP (Plateletten Zengin Plazma), Dermapen ve mezoterapi gibi uygulamalar ise akne skarlarının tedavisinde etkin sonuç veren yöntemleridir. İzmir’de akne skarları tedavisi olmak istiyorsanız kliniğimizle iletişime geçebilir ve Uz. Dr. Burcu Demirdöver’e danışarak size uygun tedavi yöntemini öğrenebilirsiniz.

  Akne Skarları ve Sivilce İzlerinin Türleri

  Akne skarları, derinliklerine ve ciltte bıraktığı hasarın türüne göre çeşitlendirilebilirler. Akne skarlarının farklı başlıklar altında incelenmesi, uygulanacak tedavi yönteminin belirlenmesinde de yol gösterici olmaktadır.

  Icepick Skar: Cilt yüzeyinde çivi ya da iğne deliğine benzer görünüm oluşturan, derin sivilce izleridir. Derinliği yağ dokusuna kadar ulaşabildiği için tedavisi en zor olan akne skarı türüdür.

  Boxcar Skar: Icepick skarlara göre daha yüzeyde olan, yuvarlak veya oval şekilli, krater görünümündeki sivilce lekeleridir.

  Rolling Skar: Cilt yüzeyinde çukurlar oluşturan ve dalgalı görünüme sebep olan akne skarlarıdır.

  Akne Skarları Nasıl Tedavi Edilir?

  Görüldüğü üzere her akne skarının derinliği ve ciltte bıraktığı hasar farklıdır. Özellikle icepick gibi derin akne skarlarında birkaç farklı tedavinin bir arada uygulanması daha etkin sonuçların alınmasını sağlamaktadır. Cilt yüzeyine hafif hasar vererek cildin yenilenme sürecini başlatan ve alt dokularda kolajen üretimini artıran fraksiyonel lazer, PRP (Plateletten Zengin Plazma), Dermapen ve altın iğne uygulamaları akne skarı tedavisinde en çok kullanılan yöntemlerdir.

  Altın İğne Radyofrekans ile Akne Skarı Tedavisi

  Altın iğne radyofrekans uygulaması, milimetrik boyuttaki Altın – Titanyum iğnelerin cildi uyarması ile yapılan bir uygulamadır. İşlem genel anestezi altında yapılır ve 30 dakika içerisinde tamamlanır. Altın iğne uygulaması, uygulama esasında hem cildin yenilenmesini sağlayan küçük delikler açar hem de cildin altında ısı artışı meydana getirir. Isı artışı ile amaç; cildin alt katmanlarındaki kolajen ve fibroblast aktivasyonunu sağlamaktır. Derin akne skarlarının tedavisinde PRP ve mezoterapi ile uygulandığında kalıcı ve etkin sonuçlar alınabilmektedir. Ciltte, fraksiyonel CO2 (karbondioksit) lazer uygulaması gibi soyulmaya neden olmadığı için yaz aylarında daha çok tercih edilen bir işlemdir.

  PRP (Plateletten Zengin Plazma) ile Akne Skarı Tedavisi

  PRP ve mezoterapi, hafif seyirli akne skarlarının ve sivilce lekelerinin tedavisinde tercih edilen bir tedavidir. Derin akne skarlarının tedavisinde ise genellikle tamamlayıcı görevi görmektedir. Icepick skar gibi derin sivilce izlerinin tedavisinde altın iğne ve fraksiyonel lazer tedavisinin etkisini artırarak daha kalıcı sonuçlar elde edilmesine yardımcı olur.

  Peeling (Cilt Soyma) ile Akne Skarı Tedavisi

  Akne skarlarının hafif olduğu durumlarda ya da kolay temizlenebilen sivilce lekelerinde kimyasal peeling yöntemiyle de cilt pürüzsüzleştirilebilir. Yüzeysel olarak uygulandığı için anestezi olmadan yapılabilen ve hafif akne skarlarında etkin sonuçlar veren peeling uygulaması ortalama 4 – 8 seans uygulanmaktadır. Hafif lekelerin giderilmesinde çok başarılı olsa da derin akne izlerinde aynı etkiyi göstermeyebilir.

  Akne Skarlarının Tedavisi Ne Zaman Etkisini Gösterir?

  Akne skarlarının tedavisinde kullanılan yöntemlerin etkili olabilmesi için en az 4 – 8 seans tekrarlanması gerekmektedir. Ciltteki kolajen üretiminin artması ve cildin yenilenmesi sayesinde iyileşme görüldüğü için tedavinin etkileri hemen kendini göstermeyebilir. Fraksiyonel lazer ve altın iğne uygulamalarında genellikle 1 – 2 seanstan sonra iyileşme başlar ve gözle görülür hâle gelir. Fakat en iyi sonuçlar genellikle 6 ay içerisinde görülmekte ve cilt kendini yeniledikçe parlak, pürüzsüz bir görünüm kazanmaktadır.

  Akne Skarlarının Tedavisi İzmir Fiyatları Nelerdir?

  İzmir akne skarlarının tedavisinde kullanılan yöntem ve seans sayısı tedavinin fiyatlarını belirlemektedir. İzmir akne skarı tedavisi fiyatlarını öğrenmek için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Uz. Dr. Burcu Demirdöver’den randevunuzu alabilirsiniz.